Chcesz rozpocząć swoją przygodę z mediami społecznościowymi, ale nie wiesz od czego zacząć? Mamy dla Ciebie krótki opis najpopularniejszych portali i kilka prostych rad, jak najlepiej je wykorzystać.

Facebook

Z pewnością już masz tam profil. Jesteś jedną z tych nielicznych, którzy nie pojawili się jeszcze w serwisie? Warto to nadrobić! Facebook jest najpopularniejszym w Polsce serwisem społecznościowym, więc Twoi klienci i inne konsultantki prawdopodobnie już tam są. Platforma umożliwia nie tylko wygodną komunikację z fanami, ale także zestaw przydatnych narzędzi reklamowych. Dzięki nim możesz zapewnić sobie dotarcie zarówno do szerokiej grupy odbiorców, jak też do bardzo wąskiej np. tylko do mieszkanek Twojego miasta i okolic. Właściwie ogranicza Cię jedynie wyobraźnia i kreacje jakie jesteś w stanie zrobić.

Rada: Postuj raz dziennie i nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Dbaj o jakość swoich kreacji, a opublikowane posty promuj, by osiągnąć najlepsze efekty.

Twitter

Twitter w Polsce nie jest tak popularny jak Facebook, ale za to gwarantuje bezpośredni kontakt między Konsultantką a Klientem. Na Twitterze wszystko dzieje się szybko i „na gorąco”, więc jeśli chcesz być na bieżąco – musisz tweetować. Twitter to idealna platforma do pytania klientów o opinie i brania udziału w dyskusjach.

Rada: Gromadź bazę obserwujących – „followers” – i traktuj ich jak konsultantów. Zadawaj pytania o to, co chcieliby zobaczyć w ofercie i na bieżąco śledź dyskusję.

Instagram

Lubisz robić zdjęcia i znasz się na kompozycji? Zainteresuj się Instagramem! Ta platforma społecznościowa opiera się na publikacji materiałów i kreacji wysokiej jakości, więc jeśli chcesz zaistnieć to Twoje treści muszą być wyjątkowe. Chociaż Instagram ma w Polsce mniej fanów niż Facebook, to są oni dużo bardziej zaangażowani, więc warto to wykorzystać!

Rada: Pamiętaj o jakości kreacji. Jeśli to Twoje pierwsze kroki w tworzeniu zdjęć lub prostych animacji, a mimo to chcesz spróbować sił na Instagramie – zdaj się na minimalizm kompozycji i pamiętaj o dobrym oświetleniu.

Instagram Stories

Funkcja Instagrama umożliwiająca pracę na zdjęciach robionych na bieżąco. Ustaw produkty do kompozycji, zrób zdjęcie smartfonem, dodaj filtry i pochwal się światu! Twoja „Story” będzie widoczna tylko przez 24 godziny, więc warto mieć to na uwadze.

Rada: InstaStories to dobre narzędzie, by promować nowy produkt na Instagramie. Fakt, że post będzie aktywny tylko 24 godziny może spowodować większe zainteresowanie.

Snapchat

Snapchat to jeden z najmłodszych serwisów społecznościowych i jednocześnie zbierający najmłodszą widownię. Jeśli kierujesz swoją ofertę do młodszych klientek lub współpracujesz z młodszymi konsultantkami – warto założyć tam konto. Jak sama nazwa wskazuje Snapchat polega na uwiecznianiu chwil z życia, dlatego nie znajdziesz tam artystycznych kreacji. Będą wyglądały nieautentycznie, a Snap stawia w 100% na autentyczność. Dlatego ta platforma nadaje się raczej do pokazywania życia i pracy konsultantki niż reklamowania produktu.

Rada: Jeśli chcesz reklamować produkt na Snapie, rób to bardzo delikatnie. Pokazuj raczej jak wygląda Twoja praca z produktem w tle, nie odwrotnie.

Pinterest

Pinterest wyróżnia się na tle pozostałych serwisów społecznościowych. Należy go traktować raczej jako platformę do gromadzenia inspiracji, które potem można kierować się, tworząc kreacje na Facebooka lub Instagrama. Załóż konto, określ swoje zainteresowania i przeglądaj podrzucone przez platformę prace. Widzisz coś ciekawego w necie? „Przypnij” to sobie na korkowej tablicy Pinteresta.

Rada: Stwórz konto dedykowane specjalnie pod swój biznes i „przypinaj” kreacje, które pasują tematycznie. W ten sposób poprawisz mechanizm sugerowania wbudowany w Pinterest, co zaprocentuje coraz lepszymi wynikami wyszukiwania.

Youtube

Kolejny bardzo popularny serwis, o którym z pewnością słyszałaś. Jeśli zamierzasz tworzyć tutoriale lub recenzje produktów – to oczywiste miejsce na start. Zgromadzenie bazy subskrybentów nie jest łatwe, ale jeśli już się uda mogą stanowić bardzo zaangażowaną społeczność. Chociaż stworzenie jakościowych treści na YouTube jest technicznie najtrudniejsze na tle pozostałych platform, to może zgromadzić największy zasięg i zaprocentować w przyszłości.

Rada: Dbaj nie tylko o jakość, ale też o regularność publikowanych materiałów. Nie wszystkie muszą dotyczyć tego samego np. jeśli zdecydujesz się tworzyć tutoriale o nakładaniu makijażu, nie oznacza że wszystkie filmy muszą dotyczyć tematyki „make-up”. Warto wzbogacić bazę materiałów o inne – związane z kosmetykami – treści.

LinkedIn

Najbardziej oficjalny i poważny spośród opisanych serwisów. Warto założyć konto, nie po to by reklamować produkt, a by zwiększyć swoją wiarygodność jako konsultantki i przedsiębiorcy. Daj się poznać innym od profesjonalnej strony, opisując swoją drogę kariery. Rozwijaj swoją sieć zawodową, dziel się z innymi ciekawymi artykułami i znajduj nowe konsultantki.

Rada: Na LinkedIn liczy się profesjonalizm – dziel się z innymi wartościowymi treściami, a nie śmiesznymi obrazkami.

Powiązane materiały do pobrania:
Materiały graficzne do Social Media / Mailingów