Po każdej wysyłce korespondencji z programu mailingowego masz możliwość sprawdzić jego skuteczność. Co więc oznaczają skróty OR, CTR? Ile adresów odbiło, a ilu odbiorców wypisało się z Twojej listy? Jak poprawić te statystki? Na te i inne pytania odpowiemy wyjaśniając podstawowe zasady mailingu.

Na początek terminy

Open Rate (OR) – wskaźnik procentowy, wskazujący stosunek liczby otwartych wiadomości do liczby wysłanych maili.

Click-Through Rate (CTR) – procentowy wskaźnik wskazujący stosunek liczby unikalnych kliknięć do liczby wysłanych maili.

Współczynnik dostarczalności – procentowy wskaźnik wskazujący stosunek liczby dostarczonych wiadomości do liczby ich wysłanych.

Pamiętaj, że porównanie samych liczb, procentów nie przedstawi Ci pełnego obrazu w jakim stopniu Twoje kampanie są efektywne. Musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii:

  • Wraz ze wzrostem adresów w bazie, liczba otwarć spada.
  • Kampanie, które realizowane są do entuzjastów konkretnego tematu lub zawierające tematy branżowe ze ściśle dobraną grupą adresatów rejestrują dużo wyższe wskaźniki. Jest wiele czynników wpływających na skuteczność e-mail marketingu. Jedne z nich wpływają na OR a inne na CTR. Co zrobić, by poprawić statystyki?

Tworząc mailing warto mieć na uwadze:

Optymalny czas wysyłki

Zanim wyślesz swoją kampanię, zastanów się czy pora, o której planujesz wysyłkę jest odpowiednia. Z badań wynika, że najlepsza pora na wysyłkę mailingów jest między godziną 9 a 10 rano, ponieważ zazwyczaj ludzie w tych godzinach piją kawę i przeglądaj swoją skrzynkę pocztową.

Nazwa nadawcy oraz temat emaila

Te dwa elementy w dużej mierze decydują o tym czy odbiorca otworzy mailing. Jest to pierwsza rzecz jaką widzi odbiorca, dlatego też zarówno nazwa jak i temat muszą być zachęcające.

Nazwa nadawcy powinna być godna zaufania lub znana już odbiorcy, np. nazwa Twojej firmy lub Twoje imię i nazwisko. Nie wiesz, która opcja jest najlepsza? Skorzystaj z testów A/B dostępnych w każdym programie mailingowy, dzięki temu dowiesz się co lepiej działa na Twoich odbiorców.

Kolejnym krokiem, który ma zachęcić odbiorcę do otwarcia wiadomości jest temat. Zanim nadasz temat swojej wysyłce, pomyśl co może zainteresować Twoich odbiorców pamiętając o 10 zasadach dobrego i skutecznego mailingu <odnośnik do artykułu>.

Dodaj preheader

Jest to początkowa treść wiadomości, która wyświetla się pod tematem maila i na urządzeniach mobilnych czy przykładowo w Gmailu jest widoczna jeszcze przed jego otwarciem. Ten element również może zachęcić do przeczytania wiadomości. Skonstruuj go tak, by zwracał uwagę.