Z poniższego artykułu dowiecie się co oznaczają wskaźniki statystyk Facebooka i Instagrama, a także które z nich mają potencjalnie największe znaczenie dla prowadzonych przez Was działań w mediach społecznościowych.

Statystyki Facebooka – ogólne

Statystyki SM

Powyższy ekran znajduje się w zakładce Podsumowanie w sekcji Statystyki na Waszych profilach facebookowych. Możecie tam sprawdzić wyniki z dzisiaj, wczoraj, z ostatnich 7 oraz 28 dni.

 • Działania na stronie – w tym miejscu możecie monitorować ile osób wykonało akcję związaną ze sprawdzeniem danych Waszej strony lub liczby kliknięć przycisku CTA przenoszącego na Waszą stronę WWW, bloga lub do wiadomości prywatnych. Jeśli ten wskaźnik ciągle rośnie oznacza to, że warto publikować treści prosprzedażowe z jasną informacją jak można u Was składać zamówienia.
 • Liczba wyświetleń strony – określa liczbę wejść na Wasz profil bezpośrednio, czyli ile osób rzeczywiście kliknęło w nazwę profilu i zaczęło go przeglądać.
 • Wyświetlenia podglądu profilu – określa liczbę osób, które po zobaczeniu Waszego wpisu w swoim strumieniu aktualności najechało na nazwę i zobaczyło liczbę polubieni wraz ze zdjęciem w tle.
 • Polubienia strony – ilu nowych „fanów” pozyskano w ostatnich dniach.
 • Zasięg – dotarcie organiczne oraz płatne do odbiorców określane jako dowolne wyświetlenie treści w strumieniu aktualności. WAŻNE! Facebook zmienił sposób obliczania zasięgu organicznego i żeby teraz użytkownik został do niego przypisany musi rzeczywiście zobaczyć wpis, a nie tylko przewinąć go przez ekran.
 • Rekomendacje – jeśli macie włączoną odpowiednią opcję, możecie zbierać opinie i oceny w skali od 1 do 5 za pomocą gwiazdek na swojej stronie. Facebook ocenia liczbę pozytywnych rekomendacji, dając wartościowym stronom więcej zasięgu.
 • Aktywność dotycząca postów – to nic innego jak miara Waszego sukcesu poprzez skuteczne angażowanie społeczności. Warto jednak pamiętać, że ten wskaźnik mierzy zarówno polubienia, komentarze, udostępnienia, jak i inne akcje wykonane z postem (kliknięcia, obejrzenia zdjęcia lub otwarcie okna komentarzy).
 • Filmy – w tej sekcji Facebook mierzy liczbę wyświetleń Waszych filmów. Jako obejrzenie klasyfikowane są interakcje z filmem trwające minimum 3 sekundy.
 • Osoby obserwujące stronę – tutaj zobaczycie jaki jest przyrost użytkowników, którzy Waszą stronę śledzą, ale nie postanowili dodać jej do polubionych. Potencjalnie są to osoby ważniejsze niż te, które stronę mają polubioną, bo na pewno nie ukryły jej w strumieniu aktualności i będą widzieć Wasze posty.

Statystyki Facebooka – wpisu

Statystyki SM2

Powyższy widok znajdziecie po kliknięciu w dowolny opublikowany przez Was post w zakładce Statystyki -> Posty. Najważniejsze informacje znajdują się po prawej stronie.

Liczba odbiorców – łączna suma dotarcia Waszej publikacji, zliczana również z udostępnień wpisu, a nie tylko zasięgu Waszej strony.

Reakcje, komentarze i udostępnienia – tutaj możecie zobaczyć ile interakcji Wasz post wygenerował, również z uwzględnieniem udostępnień na innych profilach (Waszych klientów). Statystyki reakcji zawierają również rozbicie na poszczególne formy zaangażowania, czyli kliknięcie Polubienia, Serduszka, Super itd.

Kliknięcia posta – tutaj możecie zobaczyć ile dodatkowych akcji użytkownicy wykonali z Waszą publikacją. Ile osób kliknęło w zdjęcie, ile w link oraz ile z nich wykonało inną akcję. WAŻNE! Facebook osłabił wagę niewidocznych interakcji na profilach, dlatego lepiej skupić się na budowaniu wartościowych interakcji, niż wymuszaniu jakiegoś kliku w zdjęcie lub video, które nie pozostawi widocznego śladu dla innych odbiorców.

Negatywne opinie – Facebook zlicza również statystyki odwołujące się do tego jak dużo osób ukrywa konkretny post, postanawia w ogóle obserwować stronę lub wręcz zgłasza treść jako spam. Ważne żeby zwracać uwagę na te statystyki i czy z każdą kolejną publikacją nie rosną, bo w ten sposób strona spada w algorytmie Facebooka i traci na widoczności.

Statystyki Facebooka – demograficzne

Statystyki SM3

Jeśli zamierzacie rozpocząć działania reklamowe na Facebooku, to bardzo ważne jest targetowanie wpisów po danych demograficznych, które znajdziecie w zakładce Statystyki -> Osoby. FB oferuje rozbicie tych danych na płeć, wiek oraz miejsce zamieszkania, a także poprzez wykonywane akcje.

 • Twoi fani – osoby, które kliknęły Lubię to na Twoim profilu i stały się „fanami”.
 • Osoby obserwujące stronę – użytkownicy śledzący wpisy, ale nie będący „fanami”.
 • Osoby, które wyświetliły stronę – użytkownicy do których dotarliśmy z naszymi postami, czyli demografia zasięgu.
 • Osoby, które zareagowały – w tej zakładce znajdziemy dane na temat użytkowników którzy weszli w interakcję z naszym profilem. Warto zwłaszcza porównać te dane z poprzednią zakładką i fanami, żeby doprecyzować do kogo rzeczywiście mówimy.

Statystyki Instagrama

Panel analityczny Instagrama jest dostępny tylko na urządzeniach mobilnych i dostarcza mniej informacji niż statystyki Facebooka, jednak warto z niego korzystać, żeby wiedzieć jak nasz profil w tym medium się rozwija.

Działania – główna zakładka statystyk

Tutaj możemy zobaczyć liczbę działań wykonanych na profilu, które nie były aktywnościami pod wpisami. Są to odwiedziny profilu (bezpośrednie wejście i przejrzenie), kliknięcia w witrynie (linku znajdującego się w bio) oraz sprawdzenie adresu e-mail. W tej sekcji znajdziemy też rozkład z podziałem na dni, pozwalający sprawdzić kiedy najczęściej były wykonywane powyższe akcje.

Odkrywanie

W tej sekcji możemy szybko sprawdzić jak wyglądało dotarcie do naszych odbiorców w ostatnim tygodniu. Zasięg to określenie unikalnych kontaktów z odbiorcami (czyli do ilu osób rzeczywiście dotarliśmy), a wyświetlenia to suma kontaktów z naszą treścią w strumieniu aktualności Instagrama. Z powyższego zrzutu ekranu wynika, że jeden użytkownik widział posty prawie 9 razy.

Obserwujący

Tutaj możemy sprawdzić jaki jest rozkład demograficzny osób, które obserwują nasz profil w podziale na płeć, wiek oraz miasto zamieszkania. Po rozwinięciu tej sekcji Instagram pokaże nam Top 5 lokalizacji, dokładniejszy podział wiekowy, a także godziny i dni w których nasi odbiorcy są najbardziej aktywni (przydatne przy planowaniu godzin publikacji).

Media i promocje

Ta zakładka pokazuje trzy najpopularniejsze posty. Po kliknięciu „Zobacz więcej” możemy filtrować nasze wpisy po kilku kategoriach.

 • Typ – Wszystkie, Zdjęcia, Filmy, Posty karuzelowe, Posty z produktami na sprzedaż.
 • Okres – 7 dni, 30 dni, 3 miesiące, 6 miesięcy, 1 rok, 2 lata.
 • Sortowanie – Połączenia (telefoniczne wygenerowane spod konkretnego postu), Komentarze, E-maile, Aktywność (liczba serduszek i komentarzy), Obserwujący, Jak dojechać, Wyświetlenia, Polubienia, Odwiedziny profilu, Zasięg, Zapisane (ilu użytkowników dodało post do ulubionych), SMS-y, Kliknięcia przekierowujące do witryny (w przypadku reklam).

Brak możliwości wybrania własnego zakresu dat determinuje częste sprawdzanie statystyk. Rekomendujemy również prowadzenie własnej bazy dotyczącej najpopularniejszych publikacji w formie arkusza kalkulacyjnego lub dokumentu tekstowego, gdzie do zdjęć będą przypisane Aktywności, Zasięg i liczba Wyświetleń.