1. Testuj i wykorzystuj różne formaty postów

Facebook wyróżnia kilka formatów:

format tekstowy – sam tekst

tekst + zdjęcie

https://www.facebook.com/oriflamepl/posts/10156361172254783

tekst + album 

https://www.facebook.com/oriflamepl/posts/10156291932329783

tekst + link (z grafiką zaciągniętą z linka)

https://www.facebook.com/oriflamepl/posts/10156292085884783

video 

https://www.facebook.com/oriflamepl/videos/10156361643399783/

karuzela zdjęć/ filmów (MPA)

https://www.facebook.com/oriflamepl/posts/10156355032164783

wydarzenie 

pokaz slajdów (slideshow)

https://www.facebook.com/oriflamepl/videos/10156209443749783/

kanwa

https://www.facebook.com/business/help/www/183469315334462

Warto wykorzystywać różne formaty z tego względu, że Facebook lepiej postrzega profile, gdzie publikowane treści są różnorodne. Wpływa to pozytywnie na zasięgi, czyli posty trafiają do większej liczby osób, szczególnie video.

2. Umieszczaj linki w treści posta

Możesz linkować do strony z produktem czy katalogiem on-line.

Aby link nie był za  długi i nieczytelny, skracaj go, np. za pomocą https://www.rebrandly.com/links

3. Aktywuj się na innych profilach branżowych oraz grupach

Angażuj się w dyskusję na profilach branżowych, grupach kosmetycznych i związanych z pracą oraz na profilu Oriflame, gdzie często pojawiają się zapytania o dostępność jakiegoś produktu lub poradę.

Pamiętaj jednak, aby nie robić tego w sposób nachalny, ale subtelny, by budować swoją markę jako profesjonalnego doradcy/ lidera zespołu itp. Im bardziej tajemniczy wpis dotyczący pracy, tym użytkownicy stają się bardziej podejrzliwi i nieufni. Nie obiecuj zbyt wiele, ważne, aby ogłoszenie mówiło o realnych możliwościach.

Udostępniaj treści znajdujące się na oficjalnym profilu Oriflame (PL) – zwiększasz w ten sposób zasięgi.

4. Taguj we wpisach inne fanpage lub osoby

Zachęcaj w ten sposób do włączenia się w dyskusję na profilu. Pamiętaj o kulturze słowa.

W przypadku posta zachęcającego do udziału w transmisji live z udziałem Anny Dereszowskiej oznaczyliśmy (otagowaliśmy) naszą Ambasadorkę oraz prowadzącą spotkanie – Odetę Moro.

Wpisując imię i nazwisko osoby w treści posta, podświetla się jej profil, klikając w niego, osoba zostaje od razu oznaczona. Można również przed imieniem i nazwiskiem wpisać @ + imię i nazwisko.

5. Zadbaj o stronę wizualną profilu 

Przygotuj dobre jakościowo zdjęcie o odpowiednich wymiarach (w zależności od formatu). Możesz skorzystać z materiałów dostępnych na naszej stronie http://oriflame-helpdesk.truly.agency/ jak również wykorzystać programy i aplikacje stworzone do przygotowania grafik (np. Canva) lub z bezpłatnych baz zdjęć, np. https://stocksnap.io/, https://pixabay.com/pl/http://stokpic.com/

6. Transmisja live

To forma, który zdobywa coraz większą przychylność nie tylko Facebooka, ale również jego użytkowników. Relację live można wykorzystać do mówienia o nowościach produktowych, zapowiadania ważnych wydarzeń, w których bierzemy udział, relacjonowania ich, opowiadania o swojej pracy czy też rozstrzygania jakiś wątpliwości – poproś o pomoc swoich oglądających (chętnie pomagają dokonać wyborów). Możesz to robić na Facebooku lub jako relację na Instagramie, wykorzystując funkcję Insta Stories.

7. Twórz treści, które będą angażować

Skutecznym sposobem jest zadawanie pytań użytkownikom oraz stwarzać sytuację, w której mogą decydować o czymś, mieć na coś wpływ np. którą wodę perfumowaną lubią, o której chcą usłyszeć, który lakier z palety zestawiliby z daną pomadkę itp.

8. Moderuj społeczność

Rozmawiaj z użytkownikami, odpowiadaj na ich pytania i potrzeby, doradzaj, pomagaj przy wyborze. Prowadź dialog, a nie monolog. W komentarzach często znajdują się cenne dla nas informacje od użytkowników. Nie bagatelizuj tego. Pamiętaj o kulturze języka, nie usuwaj komentarzy.

9. Ustal częstotliwość publikacji

Publikowanie wpisów nie powinno przybierać formy spamu. Im szybciej pojawiają się nowe treści na profilu, tym mniejszy jest zasięg kolejnych, co wiąże się ze słabszym dotarciem do naszej grupy docelowej. Warto również zaplanować sobie wpisy na konkretne dni i godziny, również w weekendy (w regularnych odstępach czasowych). Wolne dni generują zwiększoną oglądalność.

10. Przystosuj wpisy do urządzeń mobilnych

Liczba osób logujących się ze smartfona lub tabletu przewyższa wejścia z poziomu komputera. Część wizualna może zatem nie wyglądać zbyt estetycznie na platformach mobilnych, dlatego warto wcześniej przeanalizować swój wybór.

11. Zachowuj tematykę profilu

Nie odbiegaj zbytnio od tematyki profilu, jedynie sporadycznie możesz wrzucić mem lub film, nie związany z celem sprzedażowym (lub innym przez Ciebie wybranym). Na profilu Oriflame komunikacja produktowa urozmaicana jest postami o charakterze motywacyjnym i inspiracyjnym.  Ale nie odbiega ona od tematyki, która jest na co dzień poruszana.

12. Analizuj swoje działania

Sprawdzaj, jakie reakcje wywołują poszczególne treści, kto i kiedy wchodzi w interakcje, jakie publikacje cieszą się największym zaangażowaniem. Przyglądaj się danym i wyciągaj wnioski, a łatwiej będzie Ci dostosować komunikację do upodobań i oczekiwań odbiorców. Możesz to robić, wchodząc w zakładkę Statystyki na profilu biznesowym. Przyglądaj się również stronom konkurencji oraz innych profili.

13. Dbaj o dobry wizerunek

Treści publikowane na Twoim profilu są Twoją wizytówką. Wszelkie błędy językowe i ortograficzne są niedopuszczalne, dlatego przed publikacją warto sprawdzić tekst dwa razy. Twoje treści muszą być czytelne, w miarę krótkie i ciekawe, aby nie znudzić czytelnika.

14. Myśl z perspektywy fana

Przed publikacją zadaj sobie pytania:

  • Jaką reakcję wywoła ten wpis?
  • Czy jest interesujący?
  • Czy motywuje lub inspiruje do podjęcia oczekiwanego działania?
  • Czy będzie przydatny?

Publikacje mają interesować nie tylko samego autora, ale przede wszystkim naszych użytkowników.

15. Przygotuj scenariusz publikacji

Zdecyduj o czym będziesz pisać i w jaki sposób. Zbieraj tematy na bieżąco, inspirując się tym, co dzieje się wokół Ciebie.