Poniższe zasady to przede wszystkim wytyczne dotyczące postawy oraz podejścia do mediów społecznościowych. Ich wdrożenie w Twój biznes będzie wymagało czasu, cierpliwości oraz pozyskiwania nowej wiedzy, bo świat mediów społecznościowych wciąż się zmienia.

1. Śledź trendy

Warto do obserwowanych dodać znane blogerki, profile firmowe, a także blogi i serwisy dotyczące mediów społecznościowych (na przykład sprawny.marketing, socialpress.pl oraz NowyMarketing). Obecność w SM wymaga ciągłej pracy, optymalizacji oraz wdrażania nowych rozwiązań – zarówno reklamowych, jak i w obszarze samych publikacji.

W nadążaniu za nowymi informacjami pomogą takie aplikacje jak Feedly (w której możesz dodać interesujące Cię strony i serwisy do śledzenia i je pokategoryzować) oraz Pocket (służy do zapisywania artykułów na później i posiada również system rekomendacji podobnych treści).

2. Dywersyfikuj publikacje

Podchodź do obecności w mediach społecznościowych tak jak duże firmy. Wiele z nich nie publikuje dokładnie tych samych wpisów na Facebooku, Instagramie i Twitterze. Zmieniają grafiki, teksty lub tworzą zupełnie odrębne treści dopasowane do platformy. Twój odbiorca często nie pamięta w którym medium zobaczył dane zdjęcie, dlatego nie trać jego uwagi oraz możliwości wygenerowania zaangażowania i staraj się udostępniać zróżnicowane materiały pomiędzy platformami.

3. Bądź regularna

Praktycznie wszystkie wiodące platformy społecznościowe posiadają algorytmy wyświetlania treści, które wpływają na to co widzą użytkownicy w swoich strumieniach aktualności. Dlatego najważniejsza w działaniach social media jest regularność. Publikuj w określonych odstępach (codziennie, co 2-3 dni). To pomoże w budowaniu widoczności Twoich profili i docieraniu do coraz większej liczby potencjalnych klientów. Aby nie zapomnieć o planowanej publikacji możesz ją wpisać do kalendarza Google, który przypomni Ci o tym, że trzeba udostępnić post.

4. Jakość, a nie ilość

To wiąże się z punktem powyżej. Profesjonalnie prowadzone media społecznościowe, to przede wszystkim jakościowe i atrakcyjne treści (dobrze sformułowane teksty bez błędów oraz czytelne zdjęcia i grafiki). Tylko niewiele podmiotów, takich jak serwisy informacyjne mogą sobie pozwolić na publikowanie kilku lub kilkunastu wpisów dziennie i jednoczesne angażowanie pod nimi odbiorców.

W przypadku mniejszych profili rekomendujemy maksymalnie jedną publikację dziennie, a najlepiej co 2-3 dni, ale regularnie. To pozwoli na zmaksymalizowanie zasięgów, bez tak zwanej kanibalizacji dotarcia poprzedniego postu. Jeśli masz wiele informacji do przekazania pomyśl nad nagraniem krótkiego video za pomocą telefonu komórkowego lub napisaniem artykułu na swoim blogu lub platformie Medium.com.

5. Komunikuj się

Prowadząc biznes w mediach społecznościowych masz przewagę nad tymi, którzy korzystają z tradycyjnych dróg dotarcia. Możesz prowadzić dialog ze swoimi odbiorcami. Dlatego ważne jest, żeby nie być wyłącznie „nadawcą” komunikatów, ale też aktywnie odpowiadać na zapytania lub wątpliwości swoich odbiorców.

Zarówno Facebook, jak i Instagram premiują tych administratorów stron, którzy wchodzą w dyskusję, animują swoją społeczność i odpowiadają na zapytania. Bądź responsywna, a dzięki temu dotrzesz do nowych osób.

6. Mierz efekty

Media społecznościowe i ich algorytmy opierają się na danych. Dlatego lepiej nic nie pozostawiać przypadkowi i własnemu wyczuciu. W statystykach Facebooka lub Instagrama, możesz sprawdzić które publikacje radziły sobie najlepiej – pod względem zasięgu oraz interakcji. To pomoże Ci wybrać sposób komunikacji, który będzie działał najbardziej efektywnie.

Jeśli potrzebujesz bardziej czytelnych statystyk z odpowiednim tłumaczeniem wskaźników, możesz wykupić abonament w takich usługach jak Sotrender, Cheesecat Napoleon lub Socialbakers. Specjaliści z tych firm pomogą Ci wszystko skonfigurować i wytłumaczą jak generować raporty, które pomogą Ci w rozwoju profili.

7. Dawaj wartość

Prowadząc działania w mediach społecznościowych możesz budować swój autorytet, wizerunek oraz markę personalną. Nie tylko jako członek Klubu Oriflame, ale także jako social media manager. Dlatego ważne jest, żeby dzielić się wiedzą i pomysłami z innymi. Takie podejście pozwoli Ci na budowanie lepszych relacji z odbiorcami oraz klientami.

8. Słuchaj i rozwiązuj problemy

Dołączaj do grup na Facebooku i forach na których będziesz mogła pokazać swoją wiedzę oraz podejście do prowadzenia biznesu. Odpowiadaj również na wiadomości prywatne na swoich profilach i staraj się każdemu odbiorcy w personalny sposób pomóc w rozwiązaniu jego problemu – z doborem produktu, zamówieniem lub użyciem kosmetyku. Klienci najczęściej wracają tam, gdzie po prostu zwracano uwagę na ich potrzeby.

9. Nie skupiaj się wyłącznie na sprzedaży

Obecność w mediach społecznościowych wymaga tworzenia różnych komunikatów – sprzedażowych, interakcyjnych oraz wizerunkowych. Postaraj się, żeby żaden z tych wątków nie dominował Twojej komunikacji. Nie mów za dużo o produktach, bo Twoi odbiorcy zaczną ukrywać posty ze względu na ich reklamowy charakter. Nie skupiaj się na budowaniu pustego zaangażowania, bo nie zostanie ono potem przełożone na cele biznesowe. Staraj się też, nie publikować ciągle selfie lub relacji z wyjazdów, bo to również może znużyć część Twojego audytorium.

10. Nie poddawaj się

Rozumiemy, że wolno rosnąca liczba Obserwujących lub osób lubiących Twój profil może działać demotywująco. Dlatego pamiętaj, że budowanie obecności w mediach społecznościowych najczęściej wymaga czasu i równie często nakładów finansowych. Dlatego ważne jest, żeby trzymać się powyższych dziewięciu zasad, które pomogą Ci dotrzeć do potencjalnych klientów.

Powiązane materiały do pobrania:
Wytyczne ds. Działalności Online