Poniżej przedstawiamy Ci 10 porad dotyczących skutecznego mailingu, dzięki czemu Twoje działania będą bardziej efektowne.

1. Umieść treści maila wyraźne wezwanie do działania

Głównym celem mailingu jest z reguły przeniesienie użytkownika na stronę docelową. Aby użytkownik wiedział jaki jest cel Twojej wiadomości wskaż mu widoczne Call to action (CTA), np. Kup teraz, Dowiedz się więcej, Dołącz do klubu, itd. Pamiętaj o tym , aby linki były poprawne, nikt nie lubi być odsyłany do nieistniejącej strony.

2. Uważaj na filtry antyspamowe

Przed każdym wysłaniem maila warto sprawdzić swój mail pod kątem filtrów antyspamowych. Z reguły narzędzia do wysyłania mailingu robią to automatycznie, jednak jeśli tego nie robią, warto skorzystać z jakiegoś zewnętrznego narzędzia. Dla przykładu może to być mail-tester.com.

3. Pamiętaj, aby treść maila była zwięzła i łatwa do przeskanowania

Większość odbiorców nie przeczyta całego maila, przeskanują tylko najważniejsze elementy, dlatego przedstaw swoją wiadomość w dobrze przyswajalnej formie, używaj listowania, pogrubień i innych kolorów dla istotnych treści. Dziel tekst na bloki.

Być może content podbija internet, jednak nie w przypadku mailingu. Tutaj liczy się zwięzły i jasny komunikat.

4. Utrzymuj czystą listę mailingową

Pilnuj czystości na swojej liście. Sprawdzaj nowo dodane adresy pod kątem błędów. Usuwaj niedziałające adresy po wysłaniu mailingu. Duży współczynnik niedostarczonych wiadomości nie działa dobrze na Twoją reputację.

5. Testuj mailing przed wysłaniem

Skuteczny mailing to przetestowany mailing. Przed każdą wysyłką wyślij kilka testowych maili i sprawdź jak wyświetlają się pod różnymi programami pocztowymi i na różnych skrzynkach mailowych. Sprawdź wygląd maili przede wszystkim w najpopularniejszych skrzynkach i programach. Gmail, Onet, WP, Thunderbird czy Outlook to podstawa.

6. Dodanie do listy kontaktowej

Poproś Twoich odbiorców o dodanie Cię do listy kontaktowej. Dzięki temu z pewnością Twoje wiadomości nie trafią do spamu.

7. Grupuj odbiorców

Kolejnym krokiem powinna być segmentacja odbiorców. Nie ma sensu wysyłać jednakowych treści do wszystkich użytkowników znajdujących się na naszej liście dystrybucyjnej. Dobrą, a wręcz konieczną praktyką jest podzielenie odbiorców na segmenty wedle przygotowanego przez nas klucza. Do podstawowych kryteriów, jakie możemy przyjąć segmentując odbiorców są:

  • Klienci
  • Potencjalne klubowiczki
  • Struktura (komunikacja wewnętrzna)

8. Nie używaj sformułowań i symboli kwalifikowanych z miejsca jako spamerskie

Istnieje zestaw słów i symboli, na które filtry antyspamowe są szczególnie czułe. Jest on cały czas rozwijany, aby skutecznie walczyć z coraz sprytniejszymi spamerami. Są to wszystkie słowa związane z promocjami i atrakcyjnością ofert, np. super, extra, itd. Identycznie w przypadku sformułowań powiązanych z erotyką. Pojawienie się tych słów w Twojej kampanii (zwłaszcza w temacie wiadomości) z dużą pewnością spowoduje, że zostanie ona rozpoznana jako SPAM. Co więcej, podobny efekt przyniesie wykorzystanie wielu wykrzykników !!!!!, czy znaków zapytania ????.

9. Zachowaj proporcje między grafiką i tekstem

Jak wszędzie – równowaga to podstawa, również w email marketingu. Dlatego wysyłając wiadomości, które składają się z jednej dużej grafiki, sporo ryzykujesz. Filtry antyspamowe są bardzo wyczulone na ilość i wielkość obrazków, które przesyłasz do odbiorców. Nikt nie wysyła do swoich znajomych maili, które są w całości zdjęciem – dlatego z pewnością jest to reklama, a z dużym prawdopodobieństwem SPAM.. Pamiętaj że stosunek grafiki do tekstu powinien być 1:1.

10. Zwróć uwagę na wagę maila i uważaj na załączniki

Im większa waga Twojej wiadomości, tym większa szansa, że zostanie ona skategoryzowana przez filtry antyspamowe jako „wiadomość śmieć”. Warto też zwrócić uwagę, że, np. w przypadku Gmaila przy przekroczeniu 140 KB kodu wiadomości mogą wystąpić problemy z jej poprawnym wyświetleniem. Waga wiadomości bezwzględnie nie może ona przekraczać 400 KB. W związku z tym, jeśli np. chcesz przesłać odbiorcom jakiś załącznik, lepiej umieść go na dedykowanym serwerze i tylko podaj do niego link. (np. wetransfer.com).